Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Lilium

Psycholog dziecięcy to osoba o ukierunkowanym, wyższym wykształceniu, która jako obszar swojej pracy wybrała rodzinę jako system, w skład którego wchodzą dzieci i ich rodzice (bądź opiekunowie) oraz, niekiedy, dalsi członkowie rodziny jeśli mają wpływ na pojawiający się problem. Co za tym idzie, psycholog dziecięcy, zawsze będzie pracował zarówno w dzieckiem jak i jego opiekunami, których będzie mocno angażował w proces terapii.

Kiedy warto pójść z dzieckiem do psychologa dziecięcego?

  1. Gdy zauważamy nieprawidłowości w rozwoju dziecka
  2. Gdy pojawia się niepokojąca zmiana w zachowaniu dziecka
  3. Gdy nie radzimy sobie z jakimś problemem od dłuższego czasu
  4. Gdy pojawia się trudna sytuacja życiowa

Zaniepokoić może sytuacja, kiedy dziecko rozwija się nieharmonijnie, w sposób, który budzi intuicyjnie niepokój rodzica, przedszkola czy szkoły. Obawy mogą wzbudzać okoliczności, kiedy jakiegoś zachowania jest „za dużo” lub „zbyt mało”, bądź nie występuje ono wcale. Na przykład – dziecko długo nie mówi, nie wskazuje palcem, a ma już ponad rok. Albo jest nadaktywne, bawi się w nietypowy, sztywny sposób, jest agresywne, niespokojne czy zbyt zamknięte i wycofane.

W rozwiązaniu powyższych problemów może pomóc doświadczony psycholog dziecięcy.

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego?

Przede wszystkim pamiętaj, że nie musisz przychodzić na nią z dzieckiem – równie dobrze możesz przyjść do gabinetu sam/-a i przedstawić problem „na spokojnie”. Przed taką wizytą warto się trochę przygotować – zrobić sobie notatki, ustalić pytania, przypomnieć sobie konkretne, niepokojące sytuacje i zabrać książeczkę zdrowia swojego dziecka.